072-25-75-157  |


עורך דין אזי נ. כהן - משרד עורכי דין

072-25-75-157  |
 
 

מחלת מקצוע או מיקרוטראומה?


מהי "מחלת מקצוע"? מה ההבדל בינה לבין תורת "המקרוטראומה" ?

המחוקק הישראלי בחר לקבוע רשימה של מחלות שהקשר הסיבתי בינן לבין תפקידים ומקצועות מסוימים, ברור, ידוע ומוכח בהתאם למחקרים וספרות רפואית.

דוגמא למחלות מקצוע הכלולות בתקנות הביטוח הלאומי:

6) דלקת כבד נגיפית מסוג B, עובדים בבתי חולים או מרפאות הבאים במגע פיזי עם NON B או NON A חולים וכן עובדים הבאים במגע עם הפרשותיהם של חולים  1.1.85
7) נזק לאוזן הפנימית הנגרם על עבודה ממושכת בתנאי רעש ממוצע ומשוקלל של ידי חשיפה לרעש, שהביא לא פחות מ-85 דציבל לירידה בכושר השמיעה בתדירויות הדיבור 1.4.63
8) מחלות קרינה עובדי רנטגן ועובדים הבאים במגע עם חמרים רדיואקטיביים לכן, כל עובד שיחלה באחת ממחלות המקצוע הקשורות לעבודתו, יוכל לתבוע נכות מביטוח מביטוח לאומי בגין תאונת עבודה.

אולם, מאחר ורשימה זו איננה כוללת ולא יכולה לכלול את כל המקצועות שעלולים לגרום לפציעות ומחלות, יצרו בתי המשפט את תורת המקרוטראומה שלמעשה קובעת, כי אם עובד יוכל להוכיח שבמסגרת עבודתו נגרמו לו פגיעות זעירות חוזרות ונשנות, אשר התפתחו לבעיה רפואית משמעותית, הוא יוכל לתבוע בגין תאונת עבודה.
 

ואולם, מאחר ופגיעה זו איננה מכללת ברשימה הסגורה של מחלות המקצוע, חובות ההוכחה והקשר הסיבתי גבוהה יותר ומחייבת עבודה אשר כוללת תנועות חוזרות ונשנות של איבר מסויים שנפגע כתואנ מכך.

בית-המשפט העליון פסק:
".. הקשר הסיבתי הנדרש לצורך יישום תורת המיקרו-טראומה הוא חזק יותר מזה הדרוש לצורך הוכחת מחלת מקצוע, מכיוון שלגבי מחלת מקצוע קיימת חזקה של קשר סיבתי. הנטל להוכיח את הקשר הסיבתי מוטל על העותר להכיר בפגיעה בעבודה, ועליו להביא ראיות פוזיטיביות להוכחת טענתו על קיום התנאים להכרה בפגיעה בעבודה (606ו – 607ב, 609ז – 610א).נ

וכן:
"'היסוד הראשוני להיות התפתחות פתולוגית תוצאה של מיקרוטראומה הוא שהוכח, כי במהלך עבודתו נגרמים למבוטח אין-ספור פגיעות זעירות שכל אחת מהן מסבה לו נזק זעיר, שלא ניתן לאבחון, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו, זה על גבי זה, מביאה בשלב מסוים לנזק של ממש הפוגע בכושר עבודתו של הנפגע...'"

עורך דין אזי נגר כהן מתמחה בתאונת עבודה, נזיקין ודיני עבודה.

ניתן לפנות להתייעצות בטל' 074740506

מוזמנים לקרוא בנוסף:
עורך דין תאונת עבודה

מאמרים נוספים:


לייעוץ ראשוני או בדיקת סיכויי התיק השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם:
phone6, phone, contact, telephone, support, call
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
home6, home, house, building

צרו קשר טלפוני:  072-25-75-157

פקס: 077-3181454

שלחו מייל: 
cohenezi.law@gmail.com


כתובת: ​בר כוכבא 16, בני ברק (מגדל נועה)

 
print2, print, printer
 

אשמח להיות בקשר